Behind the scenes: ‘The Special John’ – en ordsmed sendt fra himlen

“Hvorfor er jeg aldrig blevet interviewet til ‘Heimdal behind the scenes’?”, spurgte John en dag og tydeliggjorde en af de største skandaler i klubbens historie. Det roder vi nu bod på.
Og det sker meget passende i et år, hvor der er sket store ting i Johns liv – i august blev han nemlig far til en søn med Mie (My), som mange også kender fra hendes tid i klubben. En sand Heimdal-baby 🙂 Til daglig arbejder ‘The Special John’ som konsulent i firmaet Mercer, han er 31 år, og så har han svært ved at sige, hvor han kommer fra:

Jeg har jo altid set mig selv som en verdensborger, så spørgsmålet er nok mere: hvor kommer jeg ikke fra??
Meeen de færreste ved nok, at jeg er født og opvokset i Sjællands længste og smalleste by: Osted.
Den er faktisk sindssygt smal! Nå, vi starter stille ud med spørgsmålet, som mange måske har stillet, men endnu flere undrer sig over – hvorfor kender alle dig som John og ikke Mikkel Olander, som du jo hedder?
Når man starter på Sorø Akademis kostskole, så holdes der en ”dåb” for de nye, som bliver vækket om natten, spiser hundekiks, bliver døbt i sæbevand osv.
Jeg blev så af uransagelige årsager døbt John. Rygtet siger, jeg er opkaldt efter en tidligere elev, der hed Johnny.

Det passer jo godt med, at du nu også bliver kaldt Johnny Slogan – hvilke slogans/kælenavne er du egentlig mest stolt af?
Dennis ”Gadagung Gadagung” Jung og ”Krøller fra nakke til hofte” Tofte er nok de mest kendte.
Mindre anerkendt er dog: Abu Dhabi Nabi og Mikkel ”Guld” Grube.
Er det også dette – som sendt fra himlen – talent, du er mest kendt for i klubben, tror du?
Ja, jeg er nok mest kendt for at kunne lave et hurtigt kælenavn.
Jeg er efterhånden blevet for gråhåret til at ligne Brian Laudrup.
Måske. Inden vi skal høre om dine højdepunkter i Heimdal, er der liiige et par spørgsmål, som trænger sig på:
– Er det rigtigt, at du skal sparke bolden langt op ad banen de første 10 minutter af en kamp for lige at få styr på ”centralnervesystemet”?
Ja, Robert (tidl. Heimdal-træner, red.) mente, at jeg altid var dårlig i de første 10 minutter af en kamp.
Jeg tror dog mest, han var sur over, at jeg aldrig delte en juice med ham.
– Er det rigtigt, at du engang tæmmede en aflevering fra Jeppe så dårligt, at du fortjente en kæmpe sviner af vores træner?
Ja, det er korrekt, at Jeppe engang tyrede en bold i panden på mig fra 5 meters afstand, hvorefter træneren svinede mig til for at tæmme den dårligt.
– Er det rigtigt, at du engang har skræmt en ellers glad og fremme i skoene-pigeflok væk fra Heimdal-herreholdet til en fest, fordi du konstant råbte ”Fedt mand, SPA”?
Det var sikkert efter to speedy’s (en drink, red.), og jeg havde vist nok lige mødt Mie, så måtte gøre et eller andet for at holde de andre piger på afstand.

Det lyder da meget sødt, men også lidt dumt ift. dine holdkammerater… Hvad er det værste, du har gjort i din tid i Heimdal – både på og udenfor banen?
Jeg mindes desværre at have scoret to selvmål. Det ene mener jeg dog stadigvæk, var Skyttes fejl.
Udenfor banen har jeg sikkert lavet mange ting, men husker dem ikke #2speedys
Nu snakker du meget om de berygtede speedys, men kan du overhovedet drikke mere end én – og bliver du 50 eller 100 % mere lykkelig af en dem?
50% mere lykkelig og 100% stegt – jeg har vist drukket to engang, det kan jeg dog af gode grunde ikke huske.

Det er vi flere, der kender alt for godt, men kan du så til gengæld huske et særligt højdepunkt i klubben, og hvornår peakede du selv?
Jeg har mange gode minder, de omhandler som regel, når der bliver lavet tunnél på Jeppe Mieritz. Jeg husker specifikt en træning for en uges tid siden…
Jeg har da ikke peaket endnu #nextseason
Selvfølgelig har du ikke det, selvom du har været her i mange år. Hvordan endte du egentlig i klubben, og hvad er din all-time favourite Heimdal-spiller?
Da jeg flyttede til København, startede en del fra Sorø i klubben, bl.a. Jeppe og Ralle, og det var sådan jeg kom til at kende Heimdal.

Omkring 2009 begyndte jeg at spille for et lukket Heimdal-hold, hvor Einar og Jeppe også spillede. I 2010 begyndte jeg så at tage til træning… The rest is history.
Og jeg har altid haft en stor forkærlighed til den gamle Heimdal-legende Anders ”Guti” Eckardt.

Din egen legende-status har jo også udmøntet sig i utallige John-sange, jeg nævner i flæng ”John har langt den bedste smag, John vil vi ha’ hver dag” og ”I wiiiiiill let the John go down on me”, som jo er klassikere på Heimdal-bodegature
Ja, jeg synes Tofte og Bobo skal danne en a capella-gruppe… I kan blive det nye Vocaloca.
Evt. bare lav det med Bobo, og kald det Boboloco?
Jeg tror faktisk, Boboloco giver et nummer til afslutningsfesten – hvor du jo ikke kan komme, men hvad har du af forventninger til festen?
Jeg satser som altid på, at Tofte er mest skandaløs, og at Grube vinder i Limbo.
Derudover tror jeg også, at juiceren og bankrådgiveren vil levere et eller andet lækkert til forsiderne søndag morgen.
De ved selv, hvem de er – og det gør de uden tvivl! Her til sidst skal vi forhåbentlig have manet onde rygter til jorden om, at du kan være på vej væk fra København og Heimdal?
Mie og jeg kigger på hus forskellige steder, og Sorø har været på radaren, meeen det er lige lovligt langt væk… fra Heimdal!
Jeg er desuden bange for, at formanden kommer efter mig, hvis jeg melder mig ud af Heimdal.

Forståeligt! Og apropos Mie, hvad siger hun egentlig til MIE-FRI – som vel snart er lige så anerkendt en standard som WI-FI? Herreholdet kan jo godt lide det…
Mie er også begyndt at sige det, så jeg tror, at den er gået rent ind.
What a girl! Hvordan endte du med at være så heldig?
Vi gik på samme gymnasium (Sorø Akademi), men vi kendte dog ikke hinanden dengang. Da jeg så startede i Heimdal gik der lidt tid, og så fandt vi faktisk sammen på min fødselsdag.
Der kan man snakke om en gave, der bare bliver ved med at give… Too much?
Ja, det der stopper nu. Men tak for dine svar til ”Heimdal behind the scene”, vi skal nok sørge for at hylde dig til festen i morgen!

Læs de tidligere ”behind the scenes”-spillerinteriews her:
Behind the scenes: Stine Helth
Behind the scenes: Lisa Samuelsen
Behind the scenes: “Kamilla med krøllerne”
Behind the scenes: Casper Nygaard
Behind the scenes: Anne ”Gryde” Grydgaard
Behind the scenes: Nikolaj Nørgaard Skytte
Behind the scenes: Jacob ”Bobo” Petersen
Behind the scenes: Søren Grønbjerg
Behind the scenes: Kristian “Hulk” Hansen
Behind the scenes: Morten Villemoes
Behind the scene: Mille Grejs Andersen
Behind the scenes: Morten Lauritsen

0 Comments on “Behind the scenes: ‘The Special John’ – en ordsmed sendt fra himlen”