Endelig! Storsejr til herre 1 i ‘generalprøven’
På fredag går det endelig løs! Heimdals herre 1 starter forårssæsonen op og lægger i første kamp ud med Sundby BK.

Dato: 23/3 2015
Sundby ligger med en andenplads lige præcis over Heimdal i serie 1-rækken, så der er lagt op til en hård fight.
Og heldigvis fik Heimdal-herrerne en fremragende optakt til kampen.
Læs mere herunder, hvor træner Newroz Dogan giver en opdatering på førsteholdets opstart, der gerne skal kulminere på fredag:
Hvordan gik det med generalprøven?
– Vi vandt vores første træningskamp med 5-2 over BK Viktoria her i weekenden.
– Det var en god sejr over vores naboer i Fælledklubhuset.
– Taktisk var det også en god kamp: vi stod godt på banen, kom med gode presangreb og i 2. halvleg spillede vi godt, fordi der var meget bevægelse på holdet.

Bliver I klar til første turneringskamp?
– Vi gør vores bedste. Vi mangler dog kamptræning: vi har aflyst 2 ud af de 3 sidste træningskampe på grund af for mange afbud.
– P.t. har vi en alt for smal trup: vi er 21 mand, og vi har i øjeblikket 4 skadede spillere. Hvis vi får afbud fra flere end 2 spillere, så skal vi ned og hente spillere 2. holdet.
– Vi er dog ifølge Bet25 favoritter med odds 2,10 mod Sundbys odds på 2,65.

Hvornår har I næste kamp?
– Vi skal spille mod Sundby BK på fredag kl. 20:00 på kunstgræsbanen i Fælledparken.

Dato: 23/3 2015
